تاریخ انتشار:96/6/6 - 14:08
شماره مطلب:13966628759
تعداد نظرات:0
یاوران ولایت

گزارش کامل طرح یاوران ولایت سال 1396

به گزارش گلستان بیست ؛ طرح یاوران ولایت سازمان بسیج دانش آموزی استان گلستان در سال 1396 طی دو مرحله دورن استانی و برون استان برگزار گردید.

یاوران ولایت 1396 از سوی سازمان بسیح دانش آموزی کشور در چهار محور اصلی اطلاعات شناسایی ، بسیج شناسی ، خود شناسی و تشکیلات شناسی طرح ریزی شد و فرماندهان واحد های مقاومت پیشگام بسیج دانش آموزی (بسیج مدارس) طی آن یک دوره آموزش یک هفته ای را سپری کردند.

پیامد های این دوره آمادگی روحی و انگیزشی جهت پذیرش مسئولیت فرمانده واحدی ، کسب مهارت های مدیریتی و تشکیلاتی جهت انجام هر چه بهتر ماموریت های بسیج دانش آموزی و زمینه سازی رشد و تعالی اخلاقی و معرفتی ، از طریق مسجد و توجه به سند تحول بنیادین آموزش و پرورش می باشد که دانش آموزان بعد از پایان دوره می بایست به این پیامد ها دست پیدا کنند.

بسیج دانش آموزی استان گلستان در سال 1396 با رویکردی جدید طرح یاوران ولایت را برگزار نمود و آن را به عنوان طرح پیشنهادی به سازمان بسیج دانش آموزی کشور معرفی کرد.

برگزاری یاوران ولایت در دو مرحله درون استان در محل آردوگاه صالحین شیرآباد خان ببین و برون استان در محل مشهد مقدس ، طرح پیشنهادی استان گلستان بود که دانش آموزان خواهر و برادر در مرحله اول ، سه بخش اطلاعات شناسایی ، بسیج شناسی و تشکیلات شناسی را تحت نظر اساتید مجرب استانی آموزش دیدند.

مرحله ی اول طرح یاوران ولایت از تاریخ 1396/04/11 تا تاریخ 1396/04/13 برای خواهران و از تاریخ 1396/04/13 تا تاریخ 1396/04/15 برای برادران برگزار گردید.

در این مرحله سرفصل های آموزشی در هر یک از بخش های آموزش به گونه زیر بوده است.

در بخش اطلاعات شناسایی ، دانش آموزان خواهر و برادر سر فصل های وضعیت تاریخ و جهان ، وضعیت کشور ، وضعیت نوجوانان و جوانان ، فاصله ما تا وضعیت مطلوب و ما با قبل از انقلاب چه تفاوتی کرده ایم؟ را آموزش دیده اند که هدف اصلی آن همان طور که از نامش پیداست ، شناسایی و دست یابی به قدرت تحلیل و بررسی بوده است.

محتوای و موضوعات آموزشی در بخش بسیج شناسی ، بسیج در کلام حضرت امام روح الله ، بسیج در کلام حضرت امام خامنه ای و بسیج دانش آموزی بود که محوریت و اساس آن شناسایی بسیج ، تاریخچه و اهداف آن بوده است.

فرماندهان واحد های مقاومت در بخش سوم و اخرین بخش مرحله اول اردوهای طرح یاوران ولایت ، یعنی تشکیلات شناسی ، مباحث چگونگی ، تعریف مسئله ، جذب و نگهداری ، سازماندهی ، برنامه ریزی ، اجرا و ارزیابی و مستند سازی را با آموزش استاید مجرب پشت سر گذاشتند که هدف آن مقاومت بخشی بدنه اصلی بسیج بوده است.

اما علاوه بر این سه موضوع ، موضوعات دیگری نیز در قالب حلقات صالحین و گده های شبانه با حضور طلبه های استانی ، مدیران تعلیم و تربیت سپاه های نواحی و مسئولین تعلیم و تربیت سپاه نینوا برگزار گردید که عمده کار آن روشنگری مفاهیم و موضوعات مختلف و آموزش جذب نیرو و تولید محتوای فرهنگی و انقلابی در جهت مقابله با جنگ نرم دشمن بود. موضوعات این حلقات تا حدی در هر دو بخش خواهران و برادران عمومی و مشابه و در بعضی از موارد همچون عفاف و حجاب ، سن بلوغ و ... به صورت تخصصی بود.

از دیگر برنامه های این طرح در مرحله درون استانی ، برگزاری یادواره شهدای دانش آموزی و مدافع حرم بود که با حضور برخی از فرماندهان سپاه های نواحی ، مدیران آموزش و پرورش شهرستان ها و برخی از خانواده های معظم شهدا بود.

شایان ذکر است که در امسال طرحی با عنوان طرح رهبر کوچک از سوی سازمان بسیج دانش آموزی کشور برگزار گردید که هدف آن استمرار برنامه های تربیتی و آموزشی فرماندهان واحد های مقاومت پیشگام بود. این حلقه ها با حضور مسئولین تعلیم و تربیت های سپاه های نواحی در مرحله اول برگزار گردید.

از برنامه های تفریحی این دوره ، مسابقات فرهنگی - ورزشی و پیاده روی  برای دانش آموزان منظور گردید.

به این ترتیب 351 فرمانده واحد مقاومت پیشگام بسیج (175 فرمانده خواهر و 176 فرمانده برادر) در دو بخش خواهر و برادر طی 5 شبانه روز (3 روز برای خواهران و 3 روز برای برادران) در محل شیرآباد خان ببین ، مرحله ی اول آموزش را سپری نموده اند.

لازم به ذکر است که در این دوره میهمانانی از جمله سردار فرماندهی سپاه نینوا استان گلستان ، نمایندگان اعزامی از سازمان بسیج دانش آموزی کشور ، معاونت پرورشی اداره کل آموزش و پرورش استان ، مسئول بازرسی سپاه نینوا و معاون هماهنگ کننده سپاه نینوا ، جهت ایراد سخنرانی و بیان راه های موفقیت در این امر خطیر ، در محل برگزاری حضور پیدا کردند.

اما در مرحله ی دوم طرح یاوران ولایت که از تاریخ 1396/05/24 لغایت 05//1395/06 در محل مشهد مقدس با همکاری بنیاد فرهنگی آستان قدس رضوی برگزار گردید ، فرماندهان واحد های پیشگام طی چهار مرحله (دو گروه خواهر و دو گروه برادر) به مشهد مقدس اعزام گشتند.

در این مرحله که برای هر گروه 4 روز ملزوم گردید ، مبحث خودسازی با موضوعات چه باید کرد؟ ، بیداری ، خودسازی و تقویت بنیه اعتقادی ، توحید ، معاد ، ولایت فقیه ، تقوا ، تکلیف گرایی ، اهمیت مطالعه آثار شهید مطهری ، پیروی از الگوها : شهدا و پنج شاخص انقلابیگری ، انقلابی بودن و انقلابی ماندن مورد بحث و آموزش قرار گرفت.

این دوره که زیر نظر مستقیم آستان قدس رضوی برگزار گردید ، برخی از برنامه ها همچون مراسمات افتتحایه و وداع در دار الهدایه حرم مطهر ، بازدید از پارک موضوعی زیارت ، موزه آفتاب و نمایشگاه بهشت ثامن از سوی آستان قدس رضوی برگزار گردید.

دانش آموزان در این مراسمات و بازدید ها که بیشتر با موضوع خودسازی بود ، آموزش های مربوطه را پشت سر گذاشتند.

در این دوره ، برای هر گروه ، یک حلقه صالحین و یک حلقه تربیتی رهبر کوچک برگزار گشت. در خلال برنامه های آموزشی و تربیتی ، برنامه های فرهنگی – ورزشی نیز  برگزار گشت که استان گلستان توانست در بین استان های حاضر در اردوگاه رضوی ، رتبه اول را کسب کند.

لازم به ذکر است که در این دوره از ستاد اقامه نماز آستان قدس رضوی نیز نمایندگانی در محل اردوگاه اعزام شدند و اقدام به برگزاری جلسه ای تربیتی حول محور نماز نمودند.

این مرحله از اردو در جوار حرم آقا امام رضا (ع) بسیار تاثیر گذار بوده و دانش آموزان توشه راهشان را برای مدیریتی یک ساله در سنگر های خودشان جمع نمودند.

گفتنی است که به همراه هر تیم یک روحانی و یک مربی جهت برگزاری مراسمات تربیتی در محل و بین راه اعزام گشت.

با این تفسیر ، طرح یاوران ولایت سازمان بسیج دانش آموزی استان گلستان در تاریخ 1396/06/05 بعد از گذشت دو مرحله به پایان رسید.

در پایان ، گلستان بیست به نمایندگی از سازمان بسیج دانش آموزی استان گلستان ، از تمامی کسانی که در این راه ما را همیاری نمودند ، تقدیر و تشکر کافی را به عمل می آورد.

انتهای مطلب/

                                     

افزودن نظر جدید

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
کد امنیتی
اگر شما یک بازدید کننده انسانی هستید و یک ربات نیستید به چالش و آزمون زیر پاسخ دهید.